1- Nessus Kurulumu

Herkese merhabalar sizlere bu makalemde Kali Linux üzerinde Nessus kurulumunu anlatacağım.

İlk olarak Nessus nedir diyerekten başlayabiliriz.

Nessus : Ağlar arası ve web uygulamalarında güvenlik testi yapmaya yarayan bir pentest aracıdır. Oluşturulan tarama profilleri ile, bir network veya belirli hostlar taranıp, güvenlik açıklıkları keşfedilebilir.
Nessus Home versiyonu ücretsiz bir pentest aracıdır ve Linux dışında diğer işletim sistemlerindede kullanılabilir. Diğer versiyonları ücretli olup versiyon farkına göre yıllık ödemeler yapabilirsiniz
Ücretsiz versiyonunun diğer versiyonlarında farkı 16 adet IP taraması gerçekleştiriyor olabilmenizdir.
Nessus’u indirmek için ‘ www.tenable.com’ adresine giriş yapıp üst menüdeki ‘Products’ kısmına tıklayıp ordan ‘Nessus Download’ adresine giriş yapıyoruz.

Karşımızda işletim sistemlerinin olduğu bölüm çıkmaktadır. Hangi sistem üzerinde kullanacaksanız o sistemin üzerine tıklayınız. Ben kali üzerine kurulum yapacağım.

File yazan kısımdaki link’e tıklayarak indirme işlemini gerçekleştiriyoruz.

İndirme işlemi gerçekleştirdikten sonra terminal ekranını açıp aşağıdaki gibi dosyanın indiği klasöre gelip ‘ dpkg -i Nessus-6.10.4-debian_amd64.deb ‘ komutunu girerek kurma işlemini başlatıyoruz.

Paket kurulum işlemi tamamlandıktan sonra ‘/etc/init.d/nessusd start’ yazarak nessus servisini başlatma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Nessus servisimizi başlattıktan sonra tarayıcımıza gelip ‘ https://locahost:8834’ yazıp giriş yapıyoruz ve karşımıza sertifikayı güvensiz gördüğüne dair uyarı çıkabilir.
Uyarıyı atlayıp işlemlerimize devam ediyoruz.

Hoşbulduk Nessus 😊

Continue diyerek devam ediyoruz ve karsımıza kurulum işlemlerine başlamak için üye olmamızı gerektiren bilgiler çıkmaktadır.

Üyelik bilgilerini girdikten sonra ilerliyoruz ve karşımıza Register penceresi geliyor burdaki kısımda e-mail adresinize gelen aktivasyon kodunu buraya yazıyoruz ve ilerliyoruz.

Not: Aktivasyon kodunu almak için http://www.tenable.com/products/nessus/nessus-plugins/obtain-an-activation-code buradaki linkten karşınıza çıkan pencerede Nessus Home kısmının altında olan Register Now’a giriş yaparak bilgilerinizi girip kodu temin edebilirsiniz.

İşlemlerimizi tamamladık ve kurulum işlemi başladı herhangi bir işlem yapmadan kurulumun bitmesini bekliyoruz.

Kurulum işlemi tamamlandı ve karşınıza aşağıdaki gibi Nessus ekranı geldi bilgilerinizi girerek arayüze giriş yapınız.

Vee aşağıdaki gibi arayüz karşımızda 🙂

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere..

Share This:

avatar
Emre Ferit Aslantaş hakkında 23 makale
IT Pro

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*